IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi w Olsztynie

Dyrektor:
Strona WWW: lo9.zso3.olsztyn.pl
E-mail: szkol@lo9.zso3.olsztyn.pl

​ IX Liceum Ogólnokształcące istnieje od 1996 roku. Pierwsi absolwenci opuścili nasze mury w 1999r. Wychodząc z założenia, iż tylko pokolenie otwarte na potrzeby innych, czujące, pytające, kreatywnie zmieniające rzeczywistość, pozwoli wszystkim i każdemu z osobna poczuć się pełnoprawnym obywatelem naszej codzienności. W 2002 roku powstały w szkole oddziały integracyjne. Klasy integracyjne są mniej liczne, co zapewnia lepszy kontakt nauczyciela z uczniami. W oddziałach tych uczy się od 15 do 20 osób w tym od 3 do 5 osób niepełnosprawnych (dzieci z niepełnosprawnością: ruchową, niedowidzące, niedosłyszące). Budynek szkolny nie posiada barier architektonicznych, został przystosowany do potrzeb uczniów niepełnosprawnych (windy, pojazdy, poręcze, łazienki itp.).
Nasza szkoła to miejsce bezpieczne, sprzyjające uczniom. Uczymy tu w atmosferze życzliwości i wzajemnego zrozumienia. Rozbudzamy zainteresowania i uzdolnienia, co potwierdza fakt , iż rokrocznie nasi uczniowie otrzymują stypendium Prezesa Rady Ministrów. Pomagamy uczniom przejmować odpowiedzialność za własne życie i dalszy rozwój osobowy, w tym także dalsze kształcenie. Uczymy otwartości i tolerancji.

Organizujemy spotkania z naszymi absolwentami, którymi są:
Joanna Jędrzejczak – Mistrzyni Świata w muay-thai (boks tajski)
Andrzej Seroka – członek zespołu Messa
Dawid Goleniowski – medalista mistrzostw Polski w lekkoatletyce
Sławomir Bartol – medalista Mistrzostw Polski w kajakarstwie
Michał Kajda – przewodniczący koła ZUwP w Olsztynie
Diana Bardzińska – członek zespołu Hitano
Grzegorz Konert – doktorant na Uniwersytecie w Turku (Finlandia)
Maksymilian Dondalski – skrzypek
Dawid Rostkowski czyli Bboy MiniGun - członek ekipy Sztewite Gang
Urszula Sadkowska-wicemistrzyni Europy i mistrzyni Polski w Judo

1a - Klasa humanistyczno-artystyczna.

Klasa o przedmiotach rozszerzone: język angielski, historia, język polski

Klasę powinny wybierać osoby o zainteresowaniach i uzdolnieniach artystycznych i humanistycznych, myślące w przyszłości o podjęciu studiów filologicznych, historycznych, prawniczych, społecznych, artystycznych, a także tych związanych z działalnością kulturalną. Uczniowie w trakcie trzyletniej edukacji mają możliwość poznawania w szerokim zakresie literatury polskiej i powszechnej oraz historii. Uczniowie tej klasy będą mogli rozwijać swoje zainteresowania, uczestnicząc w różnych formach aktywności, takich jak np. warsztaty, spotkania, spektakle teatralne, pokazy filmowe, lekcje muzealne, rekonstrukcje historyczne, udział w wystawach organizowanych przez BWA oraz MOK.
W klasie humanistyczno-prawniczej proponujemy naukę języka angielskiego i niemieckiego.

Uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach z religii i etyki.

​W naszej szkole uczniowie po lekcjach mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych zajęciach rozwijających zainteresowania.

Prowadzimy:
Szkolne Koło Filmowe „Spółdzielnia Młodych Filmowców”,
Szkolne Koło Wolontariatu,
Szkolne Koło Pomocy Przedmedycznej,
Gazetka szkolna „Czas na 9-tkę”
Zajęcia sportowe na boisku Orlik.

U nas uczniowie się nie nudzą. Bierzemy udział w licznych projektach takich jak:
„Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach”,
„Szkoła Demokracji”,
„Utracone dziedzictwo”,
„Tydzień dla Ziemi”,
„Ze sztuką na Ty”- edukacja artystyczna – udział w wystawach organizowanych przez BWA,
„Edukacja prawna”
i wiele innych.

W 2015r. otrzymaliśmy „Geocertyfikat” na lata 2015-2017- tytuł nadawany szkołom, które w swoich działaniach wyróżniają się podejmowaniem zagadnień z zakresu georóżnorodności otoczenia.

Realizujemy program Certyfikacji Placówek Oświatowych chroniący dzieci przed przemocą realizowanego przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Aby rozbudzić w uczniach pasje i chęć do nauki nasza kadra pedagogiczna organizuje lekcje tak, aby nie były nudne i zachęcały uczniów do aktywności poprzez np.:
- herbatkę angielską
- debatę oxfordzką
- udział w szkoleniu z PCK
- lekcje historii inaczej
- podstawy przedsiębiorczości w praktyce
- lekcje edukacji regionalnej
- żywe lekcje z wiedzy o społeczeństwie.

Nasi uczniowie biorą udział w licznych konkursach szkolnych i wojewódzkich, a także zawodach sportowych, w których zajmują czołowe miejsca na szczeblu wojewódzkim.

Młodzież aktywnie działa w Szkolnym klubie wolontariatu. Angażuje się w zbiórki żywności, akcje mikołajkowe, czytanie najmłodszym w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, bieg na sześć łap w schronisku dla psów, zbiórka karmy dla zwierząt itp.

Dobra szkoła to taka, która pozwoli przygotować Was do egzaminu maturalnego.

Dobra szkoła wychodzi naprzeciw uczniowi.

Czy jesteśmy DOBRĄ SZKOŁĄ?

Sprawdźcie!!!

1A - KLASA HUMANISTYCZNO-ARTYSTYCZNA rozszerzenia: język angielski, historia, język polski; języki obce: język angielski, język niemiecki.

Przedmioty punktowane: Historia, Język angielski, Język polski, Matematyka

Rekrutacja ID: 135; Wersja: 8.123.293.1391 Harmonogram ID: 656;