VIII Liceum Ogólnokształcące

Dyrektor: Elżbieta Michalska
Strona WWW: www.zso4olsztyn.pl
E-mail: zso4@poczta.fm

VIII Liceum Ogólnokształcące wraz z Gimnazjum nr 8 wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. C. K. Norwida. Szkoła jest bezpieczna, wyposażona w monitoring wizyjny. Nauka odbywa się w systemie jednozmianowym (niewielka liczba oddziałów i uczniów w klasach – nie ma anonimowości), dogodne warunki dla uczniów z niepełnosprawnością ruchową (winda zewnętrzna). Do dyspozycji młodzieży są nowoczesne pracownie chemii, biologii, matematyki, fizyki, biblioteka z czytelnią, duża aula ze sceną, sala konferencyjna, hala sportowa, dwie mniejsze sale gimnastyczne, boiska, siłownia, stołówka, szatnia dla rowerów, gabinet medyczny, „Norwidówka” - wewnętrzne źródełko wody pitnej. Szkoła posiada tytuł „Szkoły bez przemocy”, „Miejsca przyjaznego książce”, „Zasłużeni dla diabetyków”.

Specyfiką Liceum jest Siatkarski Ośrodek Szkolny, działający pod patronatem Polskiego Związku Piłki Siatkowej i klasy sportowe o specjalności piłka siatkowa dziewcząt i chłopców funkcjonujące w ramach porozumienia z AZS UWM Olsztyn oraz UKS Warmiss Volley Olsztyn. Uczniowie osiągają sukcesy w skali miasta, regionu, kraju, trenują pod okiem wykwalifikowanych trenerów, mają do dyspozycji profesjonalne wyposażenie do uprawiania piłki siatkowej. Wszyscy młodzi ludzie, którzy chcą trenować i odnosić sukcesy w piłce siatkowej, mają taką szansę.

Funkcjonuje dziennik elektroniczny oraz platforma e-learningowa wspomagająca proces uczenia się i nauczania.

Propozycje kształcenia:
• klasa ogólnodostępna z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego, matematyki, geografii
• klasa sportowa – piłka siatkowa dziewcząt i chłopców – z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego, biologii, chemii.

Młodzież bierze udział w konkursach, zawodach, turniejach i osiąga sukcesy. Chętnie podejmuje działania na rzecz innych, pracując w wolontariacie, uczy się aktywności społecznej w samorządzie uczniowskim. Uczniowie i ich rodzice mogą liczyć na indywidualną lub grupową pomoc pedagogów oraz psychologa. Doradca zawodowy wspiera młodych ludzi w planowaniu dalszej kariery.

Licealiści z powodzeniem reprezentują szkołę w różnych dziedzinach wiedzy i występują w czołowych klubach sportowych Olsztyna. Uzyskują tytuł laureata lub finalisty w konkursach przedmiotowych, artystycznych m.in.: geograficznym, fizyczno – astronomicznym, języka angielskiego, języka polskiego. Osiągają sukcesy w sporcie: złote medale w Międzynarodowych Turniejach Piłki Siatkowej w Kaliningradzie i Kownie, srebro i brąz w Międzynarodowym Turnieju Plażowej Piłki Siatkowej w Essen, od kilku lat I lub II miejsca w Mistrzostwach Olsztyna, Mistrzostwach Województwa Warmińsko-Mazurskiego w halowej i plażowej piłce siatkowej we wszystkich kategoriach wiekowych: młodzicy, kadeci, juniorzy. Sukcesy w ćwierćfinałach i półfinałach Mistrzostw Polski oraz turniejach Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.

Szkoła współpracuje ze Specjalistyczną Szkołą Rezerw Olimpijskich w Piłce Siatkowej w Kaliningradzie i z Centrum Sportu w Kownie, bierze udział w międzynarodowych turniejach siatkarskich.

​W szkole organizowane są zajęcia rozwijające zainteresowania oraz wspomagające w przypadku trudności w nauce, dostosowane do potrzeb i zainteresowań młodzieży:
- sportowe z zakresu piłki siatkowej dziewcząt i chłopców - dla pasjonatów tej dyscypliny, chcących osiągać sukcesy;
- sportowe - dla uczniów, którzy traktują sport rekreacyjne, organizowane są rozgrywki międzyklasowe w różnych dyscyplinach oraz konkursy wiedzy o sporcie;
- koło fotograficzne - zespoły uczniów poznają tajniki fotografii, uczą się cyfrowej obróbki zdjęć z wykorzystaniem różnych programów komputerowych;
- wolontariat skupiony w Szkolnym Kole Caritas, które współpracuje z licznymi organizacjami i niesie pomoc potrzebującym;
- czytelnicze w ramach programu „PoczytajMy”;
- przedmiotowe, rozwijające zainteresowania, przygotowujące do konkursów szkolnych i międzyszkolnych: biologiczne, matematyczne, fizyczne, geograficzne, języków obcych i inne, plastyczne prowadzone przez profesjonalnych instruktorów z Pałacu Młodzieży w Olsztynie;
- terapeutyczne.

Nazwa Opis
1 A Klasa ogólnodostępna z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego, matematyki, geografii.

1 B SPORTOWA SIATKÓWKA Klasa sportowa - piłka siatkowa dziewcząt i chłopców - z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego, biologii, chemii.

Rekrutacja ID: 129; Wersja: 7.103.283.1095 Harmonogram ID: 609;